Obchody pod Pomnikiem Lotników Polskich

W sobotę 7 września, pod Pomnikiem Lotników Polskich na Northolt w Londynie, odbył się 53 zjazd lotników. W obchodach uczestniczyła delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z wiceprezeską Joanną Kaliniecką-Williamson.

Na dziesięć minut przed rozpoczęciem uroczystości zaczął padać lekki deszcz, ale o godzinie 12:00, kiedy bohaterom oddawały cześć poczty sztandarowe, niebo się “przetarło” i zebrani usłyszeli charakterystyczne warczenie maszyny.
Przez błękit nieba przeleciał samolot “Spitfire” pochylając skrzydła w hołdzie poległym.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Ks. Prałat Stefan Wylężek wzniósł modlitwę za poległych, kończąc hasłem lotniczym: “ Miłość żąda ofiary”.

Pod pomnik przyjechali kadeci z Akademii Lotniczej w Dęblinie z Majorem Pilotem Mariuszem Garbaczem na czele i złożyli piękny wieniec w kształcie szachownicy lotniczej. Wieńce składali także: Ambasador Polski Witold Sobków, Mayors: Hillingdon, Ealing, Hammersmith & Fulham, Komitet Pomnika Polskiego Lotnictwa (Polish Air Force Memorial Committee), weterani, Związek Harcerstwa Polskiego, polskie szkoły oraz zespół polskiej YMCA “Mazury”, a także potomkowie lotników.

Delegacja z Polskiej Sobotniej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki na Ealingu złożyła biało-czerwoną wiązankę.
W Poczcie Sztandarowym szkołę reprezentowali: Emilia Staniaszek, James Tybulewicz i Zosia Walęcka.
Wiązankę składali Hania Pietrzycka i Krzysztof Tytko.

MODLITWA LOTNIKA

Gwiazdy błyszczą nade mną świetlistym różańcem
Chmury płyną pode mną osowiałą rzeką.
Lecę w słońca tęczowej kolorowej bańce
Tak bardzo Boga blisko – tak ziemi daleko.

Wyrywam pruskie samoloty z nieba
Jak cegły z muru, co mi kraj zagradza.
Wstaw się za nami Mario – bo wstawić się trzeba
Za Kraj co ginie, walczy i nie zdradza.

Stanisław Kotwicz

Reportaż : Joanna Kaliniecka-Williamson

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera