Obchody Święta Konstytucji 3 Maja – 05.05.12

W 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klas 6 uczcili narodowe święto uroczystą akademią dla wszystkich klas.

Na wstępie, przed rozpoczęciem akademii Pani Marta Bnińska powitała przybyłych rodziców, uczniów i całe grono pedagogiczne. Pan Krzysztof de Berg krótkim przemówieniem wprowadził zebranych do czasów z 1791 roku i opowiedział także jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków. Uczniowie w dwóch scenografiach zaprezentowali czasy współczesne i rok 1791 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Scenografia nowoczesnych czasów przedstawiała wiosenny piknik z młodzieżą odpoczywająca na łące, do której zawitał duch historii opowiadając im o powstaniu Konsytucji prezentując w pięknych kolorowych strojach wspaniałych Polaków: Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego.

Wysłuchaliśmy „Hymnu do miłości ojczyzny”, „Preludium Deszczowe” Chopina, a potem znanej pieśni pt.”Witaj Majowa Jutrzenko”. Szóstoklasiści zaprezentowali także inscenizację wiersza A. Słonimskiego pt. „Polska”.

Pięknie recytowane wiersze polskich poetów J. Szczepkowskiego pt. „Opowiedz nam ojczyzno” i W. Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ojczystej” wprowadziły nas w prawdziwie patriotyczny nastrój.

Po przedstawieniu klasy szóste zaproponowały dla chętnych konkurs o Konstytucji 3 Maja i o wydarzeniach historycznych związanych z jej uchwaleniem. Przyjemnie było zobaczyć, że nasi uczniowie chętnie się zgłaszali. Wybrano tylko kilku uczestników, którzy bardzo ładnie odpowiadali na pytania. Zarówno zwycięzca jak i inni laureaci otrzymali nagrody książkowe.

Dziękujemy uczniom i nauczycielkom klas 6 za bardzo dobre przedstawienie i uświadomienie nam powodów do dumy narodowej oraz przybliżenie interesujących faktów, ciekawych postaci, którym zawdzięczamy drugą na świecie, a pierwszą w Europie spisaną konstytucję.

Marta Bniński

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera