Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Czarna procesja mieszczan

W 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja młodzież naszej szkoły uczciła narodowe święto i obejrzała akademię przygotowaną przez klasy II gimnazjalne.

Po krótkim powitaniu nastapiło wprowadzenie do przedstawienia, w którym uczniowie usłyszeli o tym, jak ważne dla Polaków jest to święto i dlaczego z dumą je obchodzimy.

Dowiedzieliśmy się, że konstytucja była pierwszą spisaną konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Była także wyrazem dojrzałości narodu polskiego do gotowości prawowitego rządzenia naszą ojczyzną. Przez 123 lata rozbiorów konstytucja przypominała Polakom o walce o niepodległość. Była ustawą regulującą zakres działania władz państwowych oraz praw i obowiązków obywatelskich.

Do dziś jest nie tylko dokumentem historycznym, ale dowodem mądrości Polaków pokazującym, że ojczyzna to nasze największe dobro, o które trzeba wspólnie i stale dbać.

Na wstępie akademii klasy gimnazjalne w telegraficznym skrócie przedstawiły historię obchodów tego święta.

Uczniowie w dwóch scenografiach zaprezentowali czasy współczesne i rok 1788 podczas obrad Sejmu Wielkiego.

Scenografia nowoczesnych czasów przedstawiała wiosenny krajobraz z młodzieżą XXI wieku odpoczywającą na łące w dzień wolny od zajęć

Obrady Sejmu

szkolnych. Podczas dyskusji na majówce młodzi uczniowie doszli do wniosku, że nie znają historycznych faktów związanych z tym świętem. Do zaskoczonych uczniów zawitał osobnik z przeszłości, przedstawiający się jako król Polski Stanisław August, który przybył aby zapoznać młodzież z teraźniejszej epoki o wielkich reformatorskich dziełach przodków. Król zachęcił uczniów do odwiedzenia obrad Sejmu Wielkiego.

 

Razem z nimi cała widownia przeniosła się w czasie i mogła poznać czołowych bohaterów, którzy przyczynili się do uchwalenia konstytucji. Wystrojem sceny Sejmu Wielkiego było polskie godło, a posłowie reformatorscy i konserwatywni zasiadali na tle polskiej flagi.

Pięknie zaprezentowali się w kolorowych strojach wspaniali Polacy: Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki. Mieliśmy okazję poznać postać Jana Dekerta, który ponad dwa stulecia temu przybył na sejm z reprezentantami 141 miast królewskich. Poznaliśmy także postacie, które sprzeciwiały się zalegalizowaniu konstytucji. Przedstawili się nam: Seweryn Rzewuski i Ksawery Branicki, którzy popierali dawne rządy i bronili się przed zmianami, które niosła konstytucja.

Zobaczyliśmy także “czarną procesję mieszczan” nawołującą do zaangażowania tej grupy społecznej do współudziału w rządach państwem polskim.

Królewskie zaprzysiężenie

Odczytano również treść królewskiego zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja.

Wysłuchaliśmy wiersza, a potem znanej pieśni pt.”Witaj Majowa Jutrzenko”.

Król Polski opowiedział co ustalono i zapisano na Sejmie Czteroletnim i w Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, a także zostawił młodzieży wzruszający list zachęcający do pomocy, wspierania i całkowitego poświęcenia dla ojczyzny.

Dziękujemy nauczycielkom i uczniom klas II gimnazjalnych za bardzo dobre przedstawienie i przybliżenie interesujących faktów i ciekawych postaci znaczących w uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie wszyscy odśpiewaliśmy Hymn Narodowy

 

 

 

 

 

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera