Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

Obchody Święta 11 listopada łączą wszystkich Polaków mieszkających w kraju i na obczyźnie. Ten dzień z 1918 roku jest dla nas pamiętnym dniem, w którym na nowo narodziło się Państwo Polskie będące od 123 lat w niewoli.

W Polskiej Sobotniej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki uczciliśmy Święto Niepodległości uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów Pani Agnieszki Chmiel z klasy piątej. Na wstępie Pani Dyrektor Renata Chudzik powitała wszystkich zgromadzonych, a Pan Krzysztof de Berg opowiedział naszym uczniom o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego, jakim było ponowne wprowadzenie Polski na mapę świata i do grona suwerennych państw Europy. Usłyszeliśmy także słowa o wyrazie szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolność ojczyzny.

Pamięć o dniu 11 listopada 1918 roku, pozostała w świadomości Polaków, a Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i narodzie polskim jako niezwykle doniosły akt historyczny, który dopiero w 1989 roku został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości.

Na akademii wszyscy w powadze odśpiewali Hymn Narodowy. Uczniowie zaprezentowali ciekawy koncept sceniczny, w którym konferansjer przedstawił Polskę w osobie uczennicy opowiadającej o swojej potędze, a potem o utracie ukochanej wolności podczas zaborów.

W przedstawieniu dziejów naszego kraju nie zabrakło także wspomnienia patrona naszej szkoły – Tadeusza Kościuszki. W jego postać wspaniale wcielił się uczeń w krakowskim stroju recytujący wiersz Marii Konopnickiej “Przysięga”. Wspomniano również ważne w dziejach państwa polskiego powstania narodowe, które były zrywami Polaków do walki o niepodległość i dowodem tego, że Polacy nie mogli pogodzić się z utratą wolności.

Usłyszeliśmy wiersze “Wśród styczniowej nocy” i “Do moich synów” oraz w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy “Roty”. Czasy I Wojny Światowej przypomniały nam pieśni “Wojenko, wojenko” i “Przybyli ułani”. Po pierwszej wojnie Polska odzyskła niepodległość , a na scenie było to przedstawione wymownym aktem ponownego nałożenia Polsce korony i jej wypowiedzi o szczęściu z odzyskanej niepodległości oraz dumy z powodu ponownego pojawienia się na mapie Europy.

Niezwykle wzruszający wiersz Wiesławy Szymborskiej “Gawęda o miłości ziemi ojczystej” zapewne głęboko poruszył widzów.

Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”
o blasku słońca nic nie mówić.
Jakiej miłości brakło im,
że są jak drewno wypalone,
rozbite szkło, rozwiany dym,
jak drzewo z nagła powalone,
które za płytko wrosło w ziemię,
któremu wyrwał wiatr korzenie
i jeszcze żyje cząstką czasu,
ale już traci swe zielenie
i już nie szumi w chórze lasu?
Ziemio ojczysta, ziemio jasna
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię i żyć,
ale nie można owocować.

W prawdziwie patriotyczny nastrój wprowadziły nas piosenki w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez Panią Iwonę Chrościelewską przy dźwiękach akompaniamentu Pana Andrzeja Kowtowicza „Jak długo w sercach naszych” i „Cześć polskiej ziemi”. Na zakończenie usłyszeliśmy wiersz „Ojczyzna znowu wolna”, który był podsumowaniem radości z odzyskanej niepodległości i uświadomieniem, że od młodych pokoleń zależy jak będziemy dbać o wolność kraju i jego suwerenność.

Akademia przypomniała nam o patriotyźmie, który jest naszym obywatelskim obowiązkiem oznaczającym miłość i przywiązanie do kraju. Obowiązek ten obejmuje całą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

My Polacy mieszkający na obczyźnie mamy własny kraj, kulturę, piękny język, tradycje, a nawet specyficzną polską mentalność. Mamy również naszą indywidualną świadomość przynależności do narodu polskiego i poczucia polskiego wychowania. Doceniamy to, o czym uczymy się w domu i w szkole, kogo mamy za bohatera narodowego, czy patrona naszej szkoły.
Właśnie w naszej polskiej szkole uczniowie otrzymują patriotyczne wychowanie. Między innymi, podczas szkolnych akademii nasi wychowankowie starają się spełniać ten młodzieńczy patriotyczno-obywatelski obowiązek pamiętając o wydarzeniach z historii, pielęgnując otrzymane wartości, doceniając to, co odziedziczyliśmy, a tym samym przekazując następnym pokoleniom swoich młodszych kolegów.

Polska w osobie uczennicy opowiada o swojej potędze, a potem o utracie ukochanej wolności podczas zaborów.

W prawdziwie patriotyczny nastrój wprowadziły nas piosenki w wykonaniu chóru szkolnego

Uczniowie klasy 5c przedstawili dzieje naszego kraju

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera