Prelekcja o Powstaniu Warszawskim

W cyklu „Spotkania ze świadkami historii, młodzież klas A- level miała możliwość spotkania pani Marzeny Schejbal. Była to niezwykła lekcja historii z relacjami pani Marzeny z walki o wolną Warszawę w Sierpniu 1944 roku.

Pani Marzena była sanitariuszką i łączniczką w powstańczym oddziale, a potem przedostawała się kanałami z otoczonej przez Niemców części miasta. Mówiła o tych doświadczeniach w sposób, który zainteresował naszych uczniów.

Potem były pytania o dalsze losy pani Marzeny, pobyt w obozie jenieckim na terenie Niemiec i historia przedostania się do Włoch, a następnie z Armią Andersa do Wielkiej Brytanii.

Dzięki takim spotkaniom, młodzi ludzie mają okazję na inne, pogłębione poznanie historii tak przecież już odległej.

Na pytanie dlaczego pani brała udział w walce, padła odpowiedź: “To przecież był nasz obowiązek”.

Wypowiedzi uczniów:

Bardzo ciekawa historia. Uważam, że dobrze, że tacy ludzie przekazują nam swe doświadczenia z historii Polski.To ważne dla młodych pokoleń polonijnych.
Marcin

Spotkanie było bardzo interesujące. Pomogło mi zrozumieć jaką tragedię przeżyło wiele tysięcy ludzi.
Paulina

Dziękuję za to spotkanie. Teraz lepiej rozumiem dylematy pokolenia „Kolumbów” i dlaczego wojna dla Polski nie skończyła się w 1945.
Zuzia

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera