Recenzja ze spektaklu ”Pan Tadeusz. Remix 2015”

Dnia 24 stycznia 2015r młodzież z klas AS i A2 obejrzała przedstawienie “Pan Tadeusz. Remix 2015” w reżyserii Wojtka Piekarskiego, wystawione na scenie poetyckiej POSK.

Możliwość obejrzenia ww. spektaklu była dla naszej młodzieży wspaniałą okazją do spojrzenia na epopeję narodową z perspektywy współczesnego człowieka.

Reżyserowi udało się niewątpliwie uzyskać efekt remixu, w którym bardzo wyraźnie epoka romantyzmu miesza się z rzeczywistością XXI wieku.

Trudno było nie zachwycić się skromną i nowatorską inscenizacją, wyszukanym doborem rekwizytów- symboli oraz niekonwencjonalną grą aktorów.

To właśnie nietypowy sposób przedstawienia poszczególnych postaci, często jakże wymowny, sprawia, iż młodzież odnajduje w losach bohaterów minionej epoki niezmiennie te same perypetie i problemy dnia codziennego. Przecież również dzisiaj w Londynie, w XXI wieku można spotkać nieśmiałą Zosię, intrygującą i przebiegłą Telimenę, próżnego i zamożnego hrabiego, czy też wrażliwego, naiwnego i szlachetnego Tadeusza.

Uroku całości przedstawienia dodają: mistrzowski podkład muzyczny Wojciecha Kilara oraz wybrzmiewające we właściwym momencie, efekty akustyczne, ubogacające wiele ważnych scen.

Wszystko to sprawia, iż adaptacja sceniczna arcydzieła stanowi kolejny ważny przyczynek do pogłębienia wiedzy dotyczącej epopei, a właściwe wykorzystanie relacji pomiędzy postaciami dzieła, pokazuje, iż poruszane w nim problemy towarzyszą również nam w obecnej rzeczywistości.

Sylwia Spek-wychowawczynki klasy AS B

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera