Wycieczka klas A2 na Cmentarz South Ealing

Drogi przyjacielu,

Nie dawno temu, 25 października przeżyłam moment refleksji. Chciałam się z Tobą podzielić wspomnieniem, abyś wraz ze mną, raz jeszcze wspomniał dzień, w którym odwiedziłam cmentarz na South Ealing.

Wraz ze wszystkimi klasami A2, Ksiądz Dariusz oraz Pan Krzysztof poprowadzili nas w przeszłość aby upamiętnić miesiąc zmarłych. Poznaliśmy historie wiernych, patriotycznych i odważnych Polaków. Byłam zafascynowana faktem, że nawet jeśli zasłużyli na wiele więcej, niektórzy nawet nie mieli swoich grobów. Lecz zapaliła się w mnie iskra nadziei, kiedy zobaczyłam wiele kwiatów oraz zniczy, które świadczą o tym, że ludzie wciąż wracają. Chociaż fakt, że było wiele pustych, zaniedbanych grobów, spowodował, że zaczęłam wątpić czemu tak jest.

Ta sytuacja raz jeszcze zmusiła mnie do myślenia. Wszystko co się stało w przeszłości, to jak na darmo, jeśli się o niej nie pamięta. Widziałam przede mną grupę młodzieży, która była zafascynowana historią naszych przodków i ponownie zostałam zapewniona, że jeśli nie pozwolimy aby wspomnienia i historie nas opuściły, to przeszłość będzie żyć w nas na zawsze.

Więc idź na cmentarz, zapal znicz i podziękuj za przeszłość, która sprawiła, że jesteś tą osobą kim jesteś dziś.

Do zobaczenia
Nicola Kubiak klasa A2 B


Wizyta na cmentarzu w South Ealing była wspaniałym doświadczeniem. Nie wiedziałem, że w Londynie leży tyle polskich oficerów i generałów. Najbardziej zdziwiło mnie to, że jeden z polskich premierów jest pochowany tak blisko. Otworzyło mi to oczy i przypomniało mi, że nie można zapominać o zmarłych.

Smutne jest to, że Polacy, którzy walczyli o Polskę, nigdy nie mogli do niej wrócić. Wielu z nich przed wojną mieszkało we wschodniej Polsce, ale potem te miasta takie jak Lwów , zostały pod okupacją Rosji. Polacy musieli zostać np. w Anglii, bo ich domów już nie było.

Na cmentarzu zdałam sobie sprawę, że tylu Polaków tam jest pochowanych. Pochodzili z różnych stron Polski i wielu walczyło o Polskę na wojnie. Najbardziej zdziwiło mnie to, że było ich tak dużo.

To było smutne, Ci wszyscy Polacy, którzy walczyli o Polskę…wielu z nich było bardzo młodych i mieli jeszcze tak dużo do przeżycia.

Nie wiedziałam, że na tym cmentarzu jest pochowanych tak dużo Polaków. Wielu z nich było harcerzami i to było inspirujące, bo ja sama jestem harcerką.

Myślę o tych ludziach, co za nas zginęli. Bez nich nie byłoby takiego standardu życia, powinniśmy wspominać i doceniać to, co ludzie zrobili dla nas w czasach wojen.

Uczniowie klasy A2 A

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera