Akademia z okazji Święta Niepodległości 11 listopada

1918 rok, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski.
Dzień ten przypomina o dążeniu kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów niepodległości i odzyskaniu jej po 123 latach niewoli.

Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas: 6a, 6b i 6c pod kierunkiem nauczycielek: Marty Białkowskiej, Agnieszki Haduch i Barbary Szczotki przygotowali akademię upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem wszystkich uczestników akademii oraz rodziców pięknymi słowami wstępnymi naszej pani dyrektor Marty Bniński.

Następnie uczniowie przedstawili program poetycko-muzyczny, ukazujący wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza ojczyzna odzyskała upragnioną wolność.
Szczególną rolę w naszej akademii odegrała postać Tadeusza Kościuszki , który jest patronem naszej szkoły. Nasz dzielny aktor w stroju Tadeusza Kościuszki przeprowadził kosynierów na symboliczny Krakowski Rynek i wypowiedział słowa przysięgi:
„Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego”.
Po tych słowach wielu z nas po raz kolejny mogło poczuć dumę z posiadania takich właśnie wielkich osób w historii Polski.

Nasi artyści maszerujący przy pieśni “Legiony” wspaniale reprezentowali odwagę i wytrwałość naszego wojska !
Podczas całej uroczystości panowała wyjątkowa atmosfera. Wszyscy uczniowie na znak szacunku i poczucia jedności narodowej pięknie odśpiewali hymn naszego kraju “Mazurek Dąbrowskiego”.
Nasz chór z panią Kornelią Ochocką na czele oraz końcowa pieśń w wykonaniu pani Angeliki Kuwak wzruszyła wielu z nas do łez!

Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji, to patriotyzm.
Występy naszych uczniów można docenić oglądając zdjęcia w szkolnej galerii.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspaniałe przygotowanie uczniów do akademii i tak liczne przybycie na ich występ.

Agnieszka Haduch