Jasełka jakich jeszcze nie było!

W sobotę 15 grudnia tradycji stało się zadość. Sala wypełniła się po brzegi uczniami, rodzicami i zaproszonymi na jasełka gośćmi. Pani Dyrektor Renata Chudzik powitała wszystkich zebranych, a kapelan szkoły Ksiądz Dariusz Kwiatkowski MIC wygłosił słowo o tradycjach świątecznych, w którym nawiązał do pierwszych jasełek z czasów średniowiecza. Wspomniał on także o Świętym Franciszku z Asyżu, który uważany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych.

Na scenie, w nowoczesnej oprawie muzycznej pojawiła się cała plejada aktorów klas szóstych. Wśród przepięknych dekoracji, które wspaniale przygotowali rodzice uczniów przenieśliśmy się do Betlejem. Stajenka z gwiazdą betlejemską, zamek Króla Heroda i piekło stały się sceną, na której za staraniem młodych artystów zobaczyliśmy rzeczywistość przed narodzeniem Jesusa. Postacie biblijne, pastuszkowie, zwierzęta, trzej królowie, diabły i anioły rozpoczęli swoje opowiadanie historii Jego narodzin.

Doskonała scenografia, kostiumy i maski pozwoliły zapatrzonej widowni wchłonąć atmosferę ówczesnej nocy. Dialog zwierzat, które wspaniale odgrywali nasi uczniowie, w swojej prostocie przekazał w pełni treści jasełek, że Dzieciątko Jezus przyszło na świat dla całej ludzkości aby przynieść światu zbawienie.

Wspólnie wszyscy odśpiewali:
Jak to zrozumieć
Głowa od tego boli
Że Syn Boży
Stajenką się zadowolił
Jak to zrozumieć
Głowa od tego pęka
Król nad króle
A tu uboga stajenka
Może mieć wszystko
Lecz Mu bogactwa nie trzeba
Ukochał ludzi
Bo chce ich zdobyć dla nieba.

W prostej treści literackiej trafiającej do każdego człowieka tkwi przesłanie i nieprzemijająca moc jasełek, które przede wszystkim akcentują moc Miłości. Występujące dzieci podkreśliły to słowami:

Bóg zszedł na ziemię
I wie o tym ludzkie plemię
Nic nie powstrzyma jego miłości.

Na zakończenie wspaniałych jasełek usłyszeliśmy wzruszające słowa:

Zanim się skończy ciepło tej chwili
I trzeba będzie nam znowu wędrować przez życia pustynię.
Dotknijmy siebie dłonią,
Jakbyśmy dotykali dłonią Tego,
Co się narodził i światło w nas zapalił.
Nie zapomnijmy Tego dziecinnie bezbronnego
Bezbronnie naiwnego.
Ten blask był przecież w nas.
Nie zapomnijmy ciepła, co może już uciekło.
Zgubiło się w tej drodze, ale się wrócić może po nieskończony czas.

Dziękujemy wychowawczyniom Pani Justynie Jankowskiej oraz Pani Justynie Sierant za śliczne jasełka. Ogromne podziękowania i słowa uznania należą się uczniom klas szóstych za wzruszające przedstawienie oraz ich rodzicom za przygotowania dzieci i wystrój sceny.

Na koniec dla wszystkich obecnych nie zabrakło życzeń świątecznych od Księdza Dariusza Kwiatkowskiego, Pani Dyrektor Renaty Chudzik i Prezesa Zarządu Koła Rodzicielskiego Rafała Banasiuk.

Tradycyjnie odśpiewaliśmy kolędy i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.