Koncert fortepianowy i wspomnienia Iwo Załuskiego

Ogromnym uznaniem i zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyło się zorganizowane przez Pana Krzysztofa de Berg spotkanie z wielkim nauczycielem, kompozytorem i pianistą Panem Iwo Załuskim.

Ta wyjątkowa postać muzyki klasycznej przywróciła wspomnienie Trzeciego Rozbioru Polski (1795 roku), co było niepowtarzalną lekcją historii dla klas AS, A2 oraz klas III gimnazjalnych, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu.

Pan Iwo Załuski jest potomkiem księcia Michała Kleofasa Ogińskiego (pra,pra,pra wnukiem) wielkiego męża stanu, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej oraz słynnego kompozytora pieśni, kadryli, menuetów i słynnych polonezów, a między innymi Poloneza ”Pożegnanie Ojczyzny”. Michał Ogiński swą nostalgię i miłość do ojczyzny zapisał w nutach swojej muzyki, którą mieliśmy szansę wysłuchać w wykonaniu Iwo Załuskiego.

Iwo Załuski urodził się w Krakowie w 1939r. Uciekł z rodzicami z Polski w czasie wybuchu II wojny światowej. Dotarł do Wielkiej Brytanii w 1946. Pracował jako nauczyciel muzyki w Londynie. Komponował i wystawiał muzikale. Na emeryturze podjął badania dzieł muzycznych, w tym Chopina, Liszta i Mozarta. Napisał wraz z małżonką Pamelą 12 książek dotyczących dzieł muzyki klasycznej. Jako pianista wydał cztery CD z utworami Ogińskiego i jego następców. Koncertuje regularnie w Polsce, na Białorusi i Litwie – w krajach, które były „Ojczyzną rodu Ogińskich”.

Iwo Załuski jest autorem „The Ogiński Gene”, historii dynastii Ogińskiego, wydanej po angielsku, rosyjsku i litewsku.

Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z biografią mistrza polonezów, przeplataną jego znakomitymi utworami, która miała bezpośredni wpływ na twórczość, jeszcze wtedy dziesięcioletniego Fryderyka Chopina.

Koncert fortepianowy został nagrodzony gromkimi brawami, podziękowaniami i wręczeniem kwiatów. Dla miłośników twórczości Michała Ogińskiego były do kupienia płyty CD oraz książka naszego gościa Iwo Załuskiego.

Składamy gorące podziękowania dla Pana Iwo Załuskiego za to, że zechciał podzielić się z naszą młodzieżą swoimi rodzinnymi wspomnieniami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy również mieli okazję do ponownego spotkania z tą wybitną osobowością.

Dorota Favre

Iwo Załuski