Lekcja historii dla klas 3-4

W dniu 14.06.2014 w polskiej szkole mieliśmy ogromną przyjemność gościć po raz kolejny w tym roku szkolnym pana Krzysztofa De Berg. Pan De Berg przeprowadził lekcję historii dla klas 3 i 4, a głównym tematem spotkania była Bitwa pod Monte Cassino i udział polskich żołnierzy w tej zwycięskiej bitwie.
Spotkanie ropzpoczęte zostało od przypomnienia dzieciom o ważnych dla Polaków, okrągłych w tym roku rocznicach, takich jak: 100. rocznica wybuchu I Wojny Światowej i powstania Legionów Polskich pod przywództwem Józefa Piłsudskiego, 70.rocznica Powstania Warszawskiego i 70.rocznica Bitwy pod Monte Cassino oraz 25-lecie polskiej wolności, która zapoczątkowała przemiany demokratyczne w Polsce.
Pan Krzysztof De Berg opowiadał naszym uczniom historię dziejów Polski w czasie II Wojny Światowej, mówił o obozach koncentracyjnych, o ciężkiej pracy Polaków w fabrykach i o tych, którzy zostali wywiezieni na roboty do sowieckiej Rosji.
Nasze dzieci mogły obejrzeć na slajdach zdjęcia z tamtego czasu. Niektóre ze zdjęć pokazywały brutalność tamtych czasów, dzieci niewiele starsze od naszych walczące o wolność ojczyzny, polskich komandosów wspinających się na wzgórze Monte Cassino, walczących w obronie klasztoru. Uczniowie mogli zapoznać się z osobą generała Władysława Andersa – Naczelnika Polskich Sił Zbrojnych, który stojąc na czele 2. Korpusu Polski po niezwykle zaciętych walkach zdobył Monte Cassino czego symbolem była polska flaga powiewająca nad klasztorem.
Uczniowie mogli obejrzeć na zdjęciach ruiny klasztoru z roku 1944 oraz jego obecny wygląd. Na slajdach można rówież było zobaczyć cmetarz, gdzie zostało pochowanych ok. 1000 polskich żołnierzy różnych wyznań: katolików, prawosławnych i Żydów polskiego pochodzenia.
Na miejscu wiecznego spoczynku jest napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”
Oglądając slajdy, dzieci mogły usłyszeć piosenkę „ Serce w plecaku” ulubioną i często śpiewaną piosenkę polskich żołnierzy, która zawsze zagrzewała ich do walki.
Na spotkaniu, Pan K.De Berg zaprezentował wiele odznak przyznanych żołnierzom walczącym o Monte Cassino, między innymi odznakę Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, naszywki i odznaki poskich oddziałów walczących we Włoszech. Była również możliwość przymierzenia mundurów żołnierskich także dla kobiet PSK oraz oglądania szabli paradnej – symbolu Polski, używanej przez żołnierzy na specjalnych uroczystościach.
Pod koniec spotkania nasz gość opowiedział nam o bohaterskich wyczynach i prawdziwej histrorii Wojtka – niedźwiadka, który został adoptowany przez polskich żołnierzy i który również brał udział w bitwie pod Monte Cassino.
Spotkanie z panem K.De Berg było niesłychanie interesujące, dzieci pilnie słuchały, a pytane o jakieś wydarzenie, wykazywały wiedzę i zaciekawienie tym tematem.

Uczniowie i nauczyciele klas 3 i 4 są bardzo wdzięczni panu za kolejną piękną lekcję historii, która zostanie nam w pamięci tak, jak i pamięć o tych bohaterskich czynach polskich żołnierzy walczących pod Monte Cassino.

Dziękujemy.

Izabela Nazarowicz