Prelekcja o Beatyfikacji Jana Pawła II

W sobotę 30 kwietnia 2011 w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi, Kapelan szkoły Ksiądz Dariusz Kwiatkowski przygotował dla uczniów prelekcję o Papieżu Janie Pawle II.

Ksiądz Dariusz rozpoczął spotkanie z uczniami prezentacją piosenki pt. “Lolek”, która doskonale przypomniała nam wszystkim postać naszego rodaka Karola Wojtyły. W utworze tym, młodzieżowy zespół z wokalistką Magdą Anioł zaprezentował się w ciekawym teledysku poświęconym życiu Papieża Jana Pawla II. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli kalejdoskop wzruszających zdjęć i nagrań filmowych z życia i działalności Ojca Świętego.

W nagraniu wykorzystano fotografie z dzieciństwa Karola Wojtyły, z lat młodości, oraz czasów kardynalskich, a także z 27-letniego pontyfikatu. Teledysk ten poprzez urywki wizyt i pielgrzymek papieskich, z tak dobrze znanym nam symbolem “całowania ziemi”, przybliżył naszym uczniom postać i wspomnienia o Janie Pawle II.

W muzycznym fotomontażu nie zabrakło również fragmentów ze spotkań ludzi wszelkich stanów; od rodzin królewskich do pospolitych obywateli oraz z tragicznego postrzelenia i spotkania w więzieniu z zamachowcem Mehmet Ali Ağcą. Młodzież zobaczyła także fragment pogrzebu Papieża z 2005 roku.

Ksiądz Dariusz wspomniał o uroczystościach beatyfikacji, która będzie miała miejsce w Rzymie 1 maja 2011 roku. W krótkiej prezentacji przedstawił uczniom czas dzieciństwa, w którym Karol Wojtyła wcześnie stracił matkę i brata. Powiedział również o czasach kapłańskich i pokazał Go z wielu stron jako człowieka wrażliwego na piękno, sztukę i poezję, a przede wszystkim na bliźniego. Człowieka, który często chodził po górach, pisał wiersze, interesował się teatrem i sportem. Opowiedział nam o tym, jak Karol Wojtyła został biskupem, a potem kardynałem i papieżem. Ksiądz Dariusz ciekawie wspominał także o zamachu z 1981 roku i o kuli, która po wyjęciu z ciała Papieża została na jego życzenie włożona do korony figury Matki Boskiej w Sanktuarium Fatimskim.

Uczniowie słuchali telegraficznego skrótu o ponad 100 pielgrzymkach, audiencjach z młodzieżą i dziećmi, a także o niezwykłej atmosferze podczas wszystkich spotkań z wiernymi. Wspomniał także o “Pokoleniu JP II”, które dawało i nadal daje imponujące świadectwo swojej pobożności w wierze oraz wartości w sferze ducha.
Papież dzięki swoim licznym podróżom w najodleglejsze zakątki Ziemi, dzięki miłosierdziu, które było centralnym punktem jego pontyfikatu oraz chęci ewangelizacji i osobistej odwadze był Papieżem, który wzbudził prawdziwą wiarę i prawdziwy zapał do jej wyznawania.

Dzisiejsza Polska szanuje, czci i wielbi imię Jana Pawła II. Papież w całym kraju ma ponad 800 pomników, 400 ulic i placów oraz tyle samo szkół. Wydano o Nim i o jego pontyfikacie ponad 1400 książek i albumów, a obecnie rośnie liczba relikwii po Janie Pawle II. Nasi uczniowie również mieli okazję obejrzeć książki o Papieżu i oryginalne gazety: “Myśl Polska” z 1978 roku, z początku pontyfikatu, “Le Figaro” z pielgrzymką papieską do Polski z 1979 roku, “The Sunday Telegraph” oraz “Tygodnik Katolicki” z 2005 roku z artykułami o śmierci Papieża.

W tym niezwykle doniosłym czasie my także chcieliśmy wspólnie uczcić wydarzenie, w którym od niedzieli 1 maja 2011 roku, po uroczystościach w Stolicy Apostolskiej, Papież Jan Paweł II będzie ogłoszony Błogosławionym.

Na zakończenie wysłuchaliśmy pieśni pt. “Zaufaj Panu już dziś” i wspólnie odmówiliśmy modlitwę “Ojcze Nasz”, w której Ksiądz Dariusz polecał beatyfikację, uczniów i całą Polską Szkołę opiece Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawla II.

Serdecznie dziękujemy naszemu szkolnemu kapelanowi, Dariuszowi Kwiatkowskiemu, za wartościowe spotkanie i za wspomnienia o ukochanym Papieżu Janie Pawle II.

Bóg zapłać
Dyrekcja, Nauczyciele, Zarząd Szkoły i uczniowie

Karol Wojtyła z matką

Karol Wojtyła jako dziecko

Kardynał Wojtyła