Recenzja ze spektaklu ”Pan Tadeusz. Remix 2015”

Dnia 24 stycznia 2015r młodzież z klas AS i A2 obejrzała przedstawienie “Pan Tadeusz. Remix 2015” w reżyserii Wojtka Piekarskiego, wystawione na scenie poetyckiej POSK.

Możliwość obejrzenia ww. spektaklu była dla naszej młodzieży wspaniałą okazją do spojrzenia na epopeję narodową z perspektywy współczesnego człowieka.

Reżyserowi udało się niewątpliwie uzyskać efekt remixu, w którym bardzo wyraźnie epoka romantyzmu miesza się z rzeczywistością XXI wieku.

Trudno było nie zachwycić się skromną i nowatorską inscenizacją, wyszukanym doborem rekwizytów- symboli oraz niekonwencjonalną grą aktorów.

To właśnie nietypowy sposób przedstawienia poszczególnych postaci, często jakże wymowny, sprawia, iż młodzież odnajduje w losach bohaterów minionej epoki niezmiennie te same perypetie i problemy dnia codziennego. Przecież również dzisiaj w Londynie, w XXI wieku można spotkać nieśmiałą Zosię, intrygującą i przebiegłą Telimenę, próżnego i zamożnego hrabiego, czy też wrażliwego, naiwnego i szlachetnego Tadeusza.

Uroku całości przedstawienia dodają: mistrzowski podkład muzyczny Wojciecha Kilara oraz wybrzmiewające we właściwym momencie, efekty akustyczne, ubogacające wiele ważnych scen.

Wszystko to sprawia, iż adaptacja sceniczna arcydzieła stanowi kolejny ważny przyczynek do pogłębienia wiedzy dotyczącej epopei, a właściwe wykorzystanie relacji pomiędzy postaciami dzieła, pokazuje, iż poruszane w nim problemy towarzyszą również nam w obecnej rzeczywistości.

Sylwia Spek-wychowawczynki klasy AS B