Szkolny Konkurs Recytatorski – klasy 0-2 oraz pol/ang B i C

W sobotę 1 lutego po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięły klasy młodsze: od zerówek po klasy drugie oraz dwie klasy polsko-angielskie B i C.

W ,,uskrzydlonej” kolorowymi motylami sali od śpiewu zasiedli zatem dzieci, rodzice oraz oczywiście szanowne jury. Pani Anna Pietrzycka w serdecznych słowach powitała zgromadzonych gości i przedstawiła skład jury na czele z Panią Danutą Ryland.
W baśniowy świat poezji przy dźwiękach zaczarowanej muzyki przeniosły wszystkich uczestników Panie Kornelia Ochocka i Hanna Woś, które czuwały nad tą podróżą po niezwykłej krainie wierszy.

Pełne emocji dzieci i niemniej podekscytowani rodzice z niecierpliwością oczekiwali na pierwsze występy uczestników. Na początek swoje wiersze zaprezentowały dzieci z klas zerowych, które mimo swojego wieku recytowały wcale ,,nie krótkie” teksty, zadziwiając przy tym publiczność oraz jury.

Po wspólnych zabawach muzycznych do takich piosenek jak ,,Na wyspach Bergamutach”, czy ,,Ogórek wąsaty” przyszła kolej na występy dzieci z klas pierwszych. Widownia miała okazję wybrać się na wycieczkę do ,,Zoo” Jana Brzechwy, a nawet wspólnie nauczyć się wiersza ,,Liski” Wandy Chotomskiej.

Podczas kolejnej przerwy muzycznej nasza publiczność nie mogła narzekać na nudę. Przygotowane przez Panią Anię Pietrzycką zagadki oraz wiersz ,,Zakochana żaba” podtrzymywały radosną atmosferę konkursu, stanowiąc przy tym zapowiedź dla kolejnych występów dzieci z klas drugich. Starsi uczniowie zaprezentowali jedne z najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy, zaś tytułowa ,,Basia Narolska” przypomniała dzieciom, dlaczego warto jest uczyć się w polskiej szkole.

Po wspólnej zabawie przy piosence ,,Kaczka Dziwaczka” przyszedł czas na występ ostatniej grupy dzieci z klas polsko-angielskich. Publiczność z nie mniejszą uwagą wysłuchała wierszy: ,,Skarżypyta” i raz jeszcze odwiedziła magiczne ,,Zoo” Jana Brzechwy.

Wreszcie nadszedł jeden z najbardziej oczekiwanych momentów, czyli ogłoszenie wyników. Przewodnicząca jury – Pani Danusia Ryland przyznała, że wyłonienie zwycięzców było nie lada zadaniem. Przygotowane stroje, rekwizyty, a przede wszystkim dojrzałość z jaką dzieci recytowały polskie wiersze, prawdziwie zaskakiwały i wzbudzały podziw u jurorów.
Potwierdziła to również Pani dyrektor Marta Bniński, która podziękowała wszystkim dzieciom, a także ich rodzicom za tak wspaniałe przygotowanie się do Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Następnie wyróżnione, w swojej grupie wiekowej, dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor i jury pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Na pozostałych uczestników także czekała nagroda w postaci dyplomu i małego upominku.

Dziękujemy Pani Annie Pietrzyckiej za zorganizowanie tej niezwykłej podróży po ,,Krainie polskich wierszy”. Mamy nadzieję, że Szkolny Konkurs Recytatorski już na trwałe wpisze się w kalendarz wydarzeń sobotniej szkoły. Chętnych dzieci z pewnością nie zabraknie, a kto wie, może w przyszłym roku uda się zachęcić rodziców do wspólnej recytacji wierszy ze swoimi pociechami?

Justyna Pawlik-Szulc
Wychowawczyni klasy 1a

Zdjęcia:Dariusz Juchum

Szkolny konkurs recytatorski 2014 – lista laureatów