Zapachniało Świętami…

Boże Narodzenie w Londynie to nie tylko choinka, kolędy i opłatek. Przez 62 lata swego istnienia, nasza szkoła pielęgnuje swoje świąteczne tradycje, które na zawsze zapisały się w pamięci wielu pokoleń uczniów. Rozsypani po całym świecie i z posiwiałymi skroniami pamiętają radosną atmosferę szkoły przed świętami, słodkości na które dostawali kieszonkowe z premią oraz wspólne kolędowanie podczas jasełek.

Dodatkową atrakcją kiermaszu jest loteria świąteczna, której popularność bije wszelkie rekordy – gdyż każdy z 650 losów wygrywa. Jest to możliwe dzięki hojności sponsorów loterii, wśród których są polskie sklepy i restauracje w zachodnim Londynie, znany bank transferowy oraz indywidualne osoby popierające działalność szkoły.

Ważnym elementem naszych świątecznych zwyczajów są również jasełka które szkoła wystawia aby “stworzyć dzieciom wspomnienia polskich tradycji i niezwykłej atmosfery nocy wigilijnej, które zabiorą ze sobą w swoje dorosłe życie,” przypomniała pani Marta Bniński, dyrektor szkoły na Ealingu, witając gości przybyłych na jasełkowe przedstawienie.

“My jesteśmy kolędnicy, przybywamy wprost z ulicy gdzie mróz tęgi trzyma mocno,” zaintonowali młodzi aktorzy z klas trzecich szkoły podstawowej przygotowani przez panie Elę Skadłubowicz, Małgorzatę Zdęb i Annę Ostrowską. Sfrunęły na scenę anioły, wybiegli pastuszkowie, wkroczyli trzej królowie i zastukała kosą śmierć. Ale nawet okrutny Herod i przewrotny diabeł nie oparli się cudowi wigilijnej nocy i jak co roku Święta Panieka powiła swojego boskiego syna i złożyła go w żłobie przy dzwiękach najpiękniejszych polskich kolęd. A nad wszystkimi błyszczała najjaśniejsza z gwiazd.

Co roku świąteczny kiermasz i przedstawienie jasełkowe są owocem wielotygodniowej pracy Koła Rodzicielskiego, nauczycieli i rodziców, którzy pakują setki mikołajkowych paczuszek, pieką ciasta, szyją kostiumy i pomagają swoim dzieciom uczyć się ról i kolęd. Wierzą, że ten trud nie jest na darmo i że przekazując rodzinne tradycje mogą wychować swoje dzieci na Polaków – również pod londyńskim niebem.

Dziękujemy serdecznie wszystkim hojnym sponsorom Świątecznej Loterii i Kiermaszu a w szczególności: delikatesom Kujawiak, Mleczko, Delight Wędlinka i Kogutek, bankowi Sami Swoi, tygodnikowi Goniec, restauracjom Gospoda Vita i Hyde Perk, firmom Polish Movers, Oakview, L&T Building Services, PM Building i Veni Vidi Vici Projects, salonowi Essence of Beauty, państwu Rafałowi i Annie Młynarczyk, Annie Smołkowskiej, Anecie Dos Santos, Annie Trochim i państwu Anicie i Krzysztofowi Kusik.

Anna Ryland